Zubné pasty

Akú zubnú pastu si vybrať?

Poznáte to, prídete do drogérie, či lekárne a neviete sa v tom množstve zubných pást zorientovať.

Vybrať si tú z reklamy alebo podľa ceny? 

S fluoridmi, bez fluoridov?

Penivú, nepenivú? 

S bieliacim účinkom, či s mikroperličkami?

Bio prášok z kokosu alebo sódy bikarbóny?

Pomôže pasta na úľavu citlivých krčkov alebo na vyliečenie zápalu ďasien?

Poďme si to prebrať postupne.

Väčšina zubných pást má rovnaké zloženie a líšia sa len nepatrne. 

 

Základné zložky sú:

konzervanty- nikto z nás si nechce umývať zuby s plesnivou pastou. Najbežnejšie, ktoré nájdete na obale sú methylparabén, ethylparabén, propylparabén. Štúdie dokázali, že parabény zvyšujú mieru rakoviny a vplývajú na plodnosťtakže ak sú v zložení, radšej siahnite po takej kde je uvedný menej škodlivý benzoán sodný.

zvlhčovadlá - aby po otvorení pasta nestuhla na tvrdú kriedu. Ide o glycerín, sorbitol, vodu a xylitol . Xylitol je nie len zvlhčovadlo, ale pridáva sa aj do žuvačiek ako umelé sladidlo a pomáha proti vzniku zubnému kazu.

abrazíva - rôzne veľké častice, ktoré pomáhajú odstraňovať povlak a leštiť povrch zubu. Kto by nechcel mať naleštné zuby, poviete si, že ved’ o to ide. Tu však zbystrite a všímajte si hodnotu RDA , čím nižšia tým lepšia. Väčšina pást má hodnotu do RDA 200. Vyššie hodnoty Vám síce pomôžu odstrániť pigmenty a škvrny napr. od cigariet, vína či kávy, ale zároveň si môžete veľmi ľahko poškodiť povrch zubu a doslova “odčistiť“ sklovinu v oblasti krčka, kde je jej vrstva veľmi tenká. Mikročiastočky sú často mikroplasty, ktoré nemajú absolútne žiadny pozitívny účinok, naopak ich môžete prehltnúť kde sa následne ukladajú v tkanivách a o znečisťovaní vôd mikroplastami snád’ ani nemusíme písať. Rovnako sa absolútne vyvarujte pastám typu prášok ako sóda bikarbóna, prášok z pomletého čierneho uhlia alebo kokosu. Akékoľvek čiastočky v paste pôsobia na povrch zubu ako šmirgel a to rozhodne nepoužívajte.

tenzidy – zabezpečujú spenenie pasty, čo v nás vyvoláva akýsi pocit z lepšieho vyčistenia, čím viac pasta napení. Je to sodium lauryl sulfát-SLS. Tu ide taktiež o veľký mýtus, pasta vôbec nemusí peniť naopak, táto zložka pôsobí dráždivo na sliznice, môže spôsobovať alergie, zhoršovať hojenie slizničných defektov a dokonca zvyšuje výskyt áft. Pacienti s lingua geografica by sa penivej paste tiež mali oblúkom vyhnúť.

fluoridy - to je najdôležitejšia zložka, pretože sklovina je doslova schopná zo slín naviazať ióny fluoridu a tým sa stáva odolnejšia voči vzniku kazu. Napr. aminofluorid, fluorid sodný, fluorid cinnatý, monofosforečnan sodný. Jedine u malých detí cca do 6 rokov, skôr voľte pastu bez fluoridov pretože deti zvyknú pastu prehĺtať a pri sumarizácii fluoridov z vody alebo stravy môže nadmerné množstvo požitého fluoridu poškodiť zárodky zubov a spôsobiť tzv. fluorózu. Hodnota fluoridov v paste určenej pre deti do 6 rokov by mala byť v rozmedzí 250-500ppm, u starších detí a dospelých do 1400ppm

príchute – aby nám pasta “chutila“, je tiež pomerne zbytočná a skôr marketingová vlastnosť pasty. Ochutené sú hlavne detské pasty, rozhodne sa im vyhnite pretože zubom nie len neprospievajú, ale dieťa ich aj prehĺta. Skôr siahnite po paste kde je xylitol a v pastách pre dospelých esenciálne oleje alebo prírodné silice. 

farbivá – ide hlavne o umelé látky, ktoré robia len vizuálny efekt, ale účinok na Vaše zuby je nulový. Dokonca môžu spôsobiť podráždenie slizníc.

triclosan – veľmi kontroverzná zložka, podľa niektorých vedcov môže spôsobovať rakovinu.

alkohol – síce môže spôsobiť vyhubenie baktérií, ale bohužial aj tých prospešných, ktoré plnia obrannú funkciu. Je to hlavne etanol. Taktiež vysušuje a celkovo skôr znižuje prirodzenú obranyschopnosť v ústach

enzýmy- pomerne nová zložka v pastách, ktorá by mala brániť vzniku zubného kazu a mala by mať aj bieliaci účinok. Najpoužívanejší je bromelaín a papaín.

 

Prídavné látky pre špecifický účinok pasty:

bieliace žložky – pasty na bielenie sú založené bud’ na obsahu mikročastíc (mikroprášok, mikroplasty a iné) o ktorých sme sa už zmieňovali vyššie, vid’ abrazíva alebo obsahujú peroxid vodíka v maximálnej povolenej voĺnopredajnej koncentrácii 0,01 %. V tejto koncentrácii však nepreukazujú reálny bieliaci účinok.

protizápalové zložky – pridávajú sa do pást určených pre pacientov so zápalom d’asien a zvýšenou krvácavosťou. Najčastejšie ide o chlórhexidín, soľ, výťažok z harmančeka, repíka alebo šalvie. Protizápalovo pôsobí aj alumínium laktát. Po dlhšom používaní takejto pasty môže byť krvácavosť potlačená a zmiernená avšak to neznamená, že sa pacientovi po jej použití zrazu prestanú kývať zuby alebo že problém s parodontózou je vyriešený. Laici si to vačšinou mylne myslia a takisto reklamy, ktoré propagujú tieto pasty značne zavádzajú v snahe predať produkt. Bohužial parodontózu a zápal ďasien žiadna pasta nevylieči, práve naopak, zníženie krvácania len problém zastrie. Zápal ďasien, odhaľovanie krčkov a pohyblivosť zubov je spôsobená nánosom zubného kameňa, premnožením baktérií, nevhodnou protetikou alebo výplňami a žiaľ tieto problémy žiadnou pastou nevyriešite.

zložky pre zníženie citlivosti – používa sa aminfluorid alebo hydroxyapatit, čo je prirodzená zložka skloviny. Tieto látky sa zabudujú do tzv. mikrokanálikov , ktoré sú v zube, zapečatia ich a tým zabránia d’alšiemu dráždeniu nervových výbežkov v zube. Tieto pasty tým pádom väčšinou naozaj fungujú len niekedy treba vyskúšať viac značiek, ktorá komu zrovna sadne.

 

Pokiaľ ste sa dočítali až sem, výsledok tohto článku je ten, že žiadna pasta nie je taká zázračná, aby dokázala zničiť baktérie , odstránila zubný povlak, vyliečila zápal ďasien a zastavila kývavosť zubov či vybielila zuby o niekoľko odtienov. Zubná pasta je len akýsi pomocník pre lepší pocit z čistenia, efekt sviežeho dychu, ale vskutočnosti by sme sa bez nej bez problémov mohli zaobísť. Na efektívnu, dôkladnú starostlivosť o zuby v zmysle odstránenie povlaku, zníženia kazivosti, vyliečenia zápalu ďasien a zabráneniu progresii parodontózy Vám pomôže len a len dôkladne mechanické očistenie zubnou kefkou. Akú zubnú kefku používať, aká je najlepšia technika na čistenie, či aké ďalšie pomôcky sú potrebné a vhodné na efektívnu domácu starostlivosť o zuby ,si rozoberieme v ďalších príspevkoch.