Tehotenstvo a ústna dutina

     Témou článku je spojitosť zlej ústnej hygieny a jej dosah na dieťa a zmeny v dutine ústnej v tehotenstve. Primárne je teda článok určený budúcim mamičkám.    

     U našich pacientiek sa často v tehotenstve alebo po ňom stretávame s tým, že dovtedy nemali so zubami výrazné problémy, značne sa to zhoršilo až po tehotenstve. Typická je veta: " Po pôrode sa mi strašne začali kaziť zuby." alebo " Dieťa mi zo zubov vytiahlo všetok vápnik a pokazili sa mi." Poznáte alebo počuli ste to aj Vy? Respektíve chcete tomu predísť? Čítajte ďalej. 

Každá nastávajúca mamička vie, že v priebehu tehotenstva musí dodržiavať zdravý životný štýl a starať sa o svoje zdravie. Že je nutné eliminovať fajčenie, alkohol, stres, dodržiavať správnu výživu, chodiť pravidelne na gynekologické a zdravotné prehliadky je jasné. Menej je ale známe, že dôležité sú v tomto období aj častejšie stomatologické prehliadky a nutnosť vo zvýšenej miere dbať o zdravie ústnej dutiny.To znamená stomatologická prehliadka aspoň každý trimester, kvôli skorému odhaleniu zubného kazu a pravidelné kontroly hygieny, kvôli eliminovaniu zápalu ďasien.

Tehotenstvo je obdobie mnohých zmien v tele tehotnej ženy a výnimkou nie je ani dutina ústna. K akým zmenám teda dochádza?V priebehu tehotenstva sa mení množstvo a zloženie sliny. Slina má mnoho funkcií. Podieľa sa na :

  •  začatí trávenia vplyvom enzýmov
  •  umožňuje obaliť rozžuté sústo a tým uľahčuje  jeho prehltnutie
  •  obsahuje jóny, ktoré sa môžu ukladať do skloviny a zvyšovať tak jej odolnosť (proces remineralizácie)
  •  má schopnosť neutralizovať kyseliny v ústach
  •  obsahuje látky, ktoré bránia vzniku infekcie na slizniciach 

Slina v tehotenstve obsahuje vo zvýšenej miere látku mucín, ktorá je zopovedná za priliehavosť baktérií na zub. Po každom jedle dochádza k poklesu pH v ústach a návrat k neutrálnym hodnotám trvá cca 30min. Behom poklesu pH dochádza k demineralizácii skloviny. V tehotenstve je zhoršená spomínaná neutralizačná schopnosť sliny a teda pri poklese pH je sklovina ohrozená demineralizáciu vo vyššej miere. K poklesu pH dochádza samozrejme aj v dôsledku nevoľností, čím je sklovina opať vystavená demineralizácii. Vplyvom hormónov sú parodontálne tkanivá vnímavejšie k lokálnemu dráždeniu, čím myslíme mikrobiálny povlak, zubný kameň, zubný kaz. Hormóny spôsobujú zvýšenú produkciu zápalových mediátorov. Ďasná sú výrazne prekrvé, začervenané a zdurené.

Suma sumárum, kyslé prostredie (po jedle alebo zvracaní), zhoršená neutralizačná schopnosť, uľahčená priliehavosť mikróbov k zubu a zvýšená vnímavosť parodontu k lokálnemu dráždeniu, sú predpokladmi k vzniku zubného kazu a zápalu parodontu (zápal ďasien,deštrukcia kosti-parodontitida). Zubný kaz a ochorenia parodontu (gingivitída a porodontitída) sú zdrojom veľkého množstva patogénnych mikróbov. Tieto mikróby sa dostávajú do krvného obehu ženy a prechádzajú placentou. Stále viac odborníkov sa domnieva, že tehotné ženy trpiace zápalovými ochoreniami parodontu rodia deti s nižšou pôrodnou hmotnosťou, môže u nich dôjsť k predčasnému pôrodu, rodia deti s častejšími komplikáciami, môže byť opozdený motorický vývoj dieťaťa, poruchy zraku a sluchu, problémy s dýchaním, dokonca ich deti môžu vo vyššej miere trpieť astmou. Ďalším negatívnym javom je, že matka so zubnými kazmi môže tieto kazy veľmi ľahko predať svojmu dieťaťu. Prenášajú sa samozrejme mikróby zodpovedné za vznik kazu. Dochádza k tomu olizovaním príboru, cumlíka a pod. Následné ošetrenie kazu u dieťaťa je pre dieťa značne traumatizujúce.Rozsiahle deštruované zuby končia vytrhnutím, čo môže následne viesť k poruchám, ktoré je nutné riešiť strojčekmi a k ďalším a ďalším komplikáciám.

Doporučujeme čistiť zuby 2x denne, správnou technikou a každý večer použit medzizubnú kefku. Po zvracaní respektíve jedle nečistiť hneď, z dôvodu vyššie spomínaného poklesu pH, ústa radšej vypláchnut roztokom sódy bikarbóny alebo mliekom, pre urýchlenie neutralizácie. Pravidelné stomatologické prehliadky a častejšia hygiena sú nevyhnutné.

 

             Verím, že uvedené informácie majú pre Vás prínos a budete sa s láskou starať nie len o svoje bábätko, ale aj o svoje zuby, tak ako sa o to snažime my :).

                                                             Tím zubnej ordinácie EsthéDent sa teší na Vašu ďalšiu návštevu!