KEFKY a dentálne pomôcky

 

V tomto článku si rozoberieme rozdiely medzi jednotlivými kefkami a aj ich plusy a mínusy.

Najzákladnejšie rozdelenie kefiek je na kefky tzv. elektrické a manuálne. Elektrické kefky sú čoraz populárnejšie, ale rozoberme si najprv starú dobrú klasiku.

Pri výbere klasickej, manuálnej kefky, je dôležitých niekoľko parametrov:

  • počet a hustota štetín - niektoré kefky majú počet štetíniek napísaný v označení alebo na obale, ale najjednoduchšie to vidíte už len pri pohľade na hlavičku kefky. Ide o to, že čím viac štetín a čím je hlavička hustejšia, tým je efektivita a účinnosť čistenia vyššia. Celkom jednoduchá priama úmera :). Schválne si v drogérii porovnajte niekoľko kefiek a rozdiel bude biť do očí.
  • zarovnanie štetín - štetiny kefky by mali byť ideálne v jednej rovine, žiadne vyššie a nižšie štetiny nie sú vhodné, aj ked' to vizuálne môže vyzerať lepšie. Ide o to, aby sa pri priložení dotýkala povrchu zubu celá plocha kefky a teda čo najviac štetín súčasne. Pretože pochopitel'ne svoju prácu vykonávajú len tie štetinky, ktoré sa dotýkajú zubu. Tiež by ste nechceli zametat' metlou, ktorej štetiny nedosahujú na podlahu a tým pádom ani nemôžu nič zamiest'. S takou metlou by ste sa teda nadreli, kým by ste niečo poriadne pozametali..
  • mäkkosť - mäkkosť súvisí s hustotou kefky. Čím je hustejšia, tým je aj mäkkšia. Najvhodnejšia kefka je mäkká alebo stredne mäkká.