Pomôcky na dentálnu hygienu.

 

V tomto článku si rozoberieme rozdiely medzi jednotlivými kefkami a aj ich plusy a mínusy. V skratke tiež spomenieme aj ostatné dentálne pomôcky.

KEFKY

Najzákladnejšie rozdelenie kefiek je na kefky tzv. elektrické a manuálne. Elektrické kefky sú čoraz populárnejšie, ale rozoberme si najprv starú dobrú klasiku.

Pri výbere klasickej, manuálnej kefky, je dôležitých niekoľko parametrov:

  • počet a hustota štetín - niektoré kefky majú počet štetiniek napísaný v označení alebo na obale, ale najjednoduchšie to vidíte už len pri pohľade na hlavičku kefky. Ide o to, že čím viac radov štetín a teda čím je hlavička hustejšia, tým je efektivita a účinnosť čistenia vyššia. Celkom jednoduchá priama úmera :). Schválne si v drogérii porovnajte vedľa seba niekoľko kefiek a rozdiel v hustote štetín bude biť do očí.
  • zarovnanie štetín - štetiny kefky by mali byť ideálne v jednej rovine, žiadne vyššie a nižšie štetiny nie sú vhodné, aj ked' to vizuálne môže vyzerať lepšie. Ide o to, aby sa pri priložení dotýkala povrchu zubu celá plocha kefky a teda čo najviac štetín súčasne. Pretože pochopitel'ne svoju prácu vykonávajú len tie štetinky, ktoré sa dotýkajú zubu. Tiež by ste nechceli zametat' metlou, ktorej štetiny nedosahujú na podlahu a tým pádom ani nemôžu nič zamiest'. S takou metlou by ste sa teda nadreli, kým by ste niečo poriadne pozametali..
  • mäkkosť - mäkkosť súvisí s hustotou kefky. Čím je hustejšia, tým je aj mäkkšia. Najvhodnejšia kefka je mäkká alebo stredne mäkká. Je to preto, že príliš tvrdé štetiny môžu síce užívateľovi poskytnúť zdanlivý efekt lepšie vyčistených zubov, ale zároveň si môžte zuby značne poškodiť a doslova odčistiť sklovinu, čo sa prejaví najmä v oblasti zubných krčkov a takisto si môžte spôsobiť poškodenie (ústup) ďasien a tým pádom vzniká odhaľovanie krčkov = estetický problém ale aj citlivosť.

                      

áno                                                                                                                          nie

Výhodou manuálnej zubnej kefky je rozhodne jej cena, spratnosť a dostupnosť. Zubnú kefku vymieňajte pri viditeľnom opotrebovaní (obvykle po 3 mesiacoch) alebo po prekonaní infekčného ochorenia. Nevýhodou klasickej zubnej kefky je určite čas, ktorý je potrebný na dôkladné vyčistenie zubov - minimálne 5 minút, radšej však aj viac a zásadná je aj správna technika čistenia, s čím Vám pomôže dentálna hygienistka.

Elektrické kefky rozdeľujeme na :

  1. rotačné (oscilačné)
  2. sonické (vibračné)

Možno ste doteraz ani netušili, že takéto rozdelenie vôbec existuje a je medzi nimi aj značný rozdiel. Ten spočíva v počte kmitov, ktoré hlavička vygeneruje za minútu a tým pádom je aj zásadný rozdiel v efektivite čistenia. Rotačná kefka je schopná vygenerovať okolo 6 000 -10 000 rotačnách pohybov za minútu, sonická45 000 - 75 000 vibrácií za minútu. Poviete si, niet o čom, rozdiel je jednoznačný. Rozhodne je a to sa odrazí aj na cenovke, s čím treba počítať. U najnovších modelov sonických kefiek je okrem vysokého počtu vibrácií výhodou aj tzv. hydrodynamický efekt, ten vzniká v dôsledku rýchleho pohybu hlavičky ako zmes slín, vody a pasty a táto zmes je vháňaná aj do miest, kde sa už štetinky kefky nedostanú, čím sa tiež zvyšuje účinnosť čistenia.

Príslušenstvo elektrických kefiek ponúka tiež možnosť výberu tvaru hlavičky (oválne alebo okrúhle), veľkosti hlavičky( väčšie alebo aj malé single hlavičky) a rôzne mäkkosti hlavičky. Tu platia rovnaké zásady ako u klasickej kefky. Najnovšie modely majú na výber aj rôzne funkcie ako niekoľko čistiacich režimov, časovač, tlakový senzor, ktorý Vás upozorní ak príliš tlačíte alebo aj možnosť prepojenia s telefonom.

Výhodou elektrických kefiek vo všeobecnosti je určite ich vyššia efektivita a úspora času. Sú vhodné hlavne pre menej manuálne zručných pacientov (hendikepovaní, ľudia po cievnej mozgovej príhode, ľudia s Parkinsonovou chorobou atd' .). Nevýhodou je vyššia váha, nie úplne spratná veľkosť, nutnosť napájania cez kábel a vyššia cena. Pokiaľ už ale naozaj chcete siahnuť po elektrickej kefke, vyberte si kvalitnejšiu a na cenu sa už tým pádom veľmi nemá zmysel pozerať.

SÓLO (jednozväzková) KEFKA

Kefka s malou okrúhlou hlavičkou na dlhom drieku. Je to veľmi dobrá doplnková pomôcka na dôkladné vyčistenie ťažšie dostupných zubných plôch- hlavne zadné zuby, plochy zubov od jazyka, zuby nepravidelne postavené a vzájomne sa prekrývajúce, pri nosení strojčeka. Malou hlavičkou sa do zadných plôch dostáva ĺahšie, niektorí pacienti majú silný dávivý reflex a neznesú dotyk kefky na podnebí alebo od jazyka. Táto kefka je maličká a preto aj lepšie tolerovaná v týchto prípadoch. Ideálne je, keď sa používa pravidelne, po vyčistení klasickou kefkou, už len bez pasty na dočistenie celého chrupu a malými krúživými pohybmi pritláčate štetinky pod miernym tlakom na povrch zuba, ale aj do oblasti dasna-viz. obrázok. Najlepšie Vás správnu techniku opäť naučí dentálna hygienistka.

MEDZIZUBNÉ KEFKY

Sú absolútne nevyhnutnou súčasťou pre dôkladnú, každodennú ústnu hygienu. Pretože  80% všetkých kazov u dospelých vzniká v medzizubnom priestore. Úlohou medzizubnej kefky je vyčistiť priestory medzi zubami kde sa klasická kefka nedostane a okrem zotretia povlaku z povrchu zubu zároveň masíruje d'asno, čím prispieva k zmierneniu zápalu d'asien. Avšak pri výbere by Vám mala pomôcť dentálna hygienistka alebo zubný lekár, pretože aby použitie medzizubnej kefky malo zmysel a splnilo svoj účel, musíte používať vhodnú veľkosť resp. viac veľkostí kefiek. Každý máme rôzne veľké medzizubné priestory a aj u jedného človeka nie sú všetky medzery rovnaké, preto len jedna kefka nestačí. Individuálny výber je v tomto prípade kľúčový, rozhodne si nechajte poradiť odborníkom! 

DENTÁLNA NIŤ a tzv. ŠABLIČKY

Používanie dentálnej nite je zatiaľ viac rozšírené, než použitie medzizubných kefiek avšak určite nie je tak účinné. Dentálna niť rozhodne nemôže a ani nenahradí medzizubné kefky. (Rozdiel je vidieť na obrázku nižšie.) Niť nedosiahne do všetkých záhybov zubu a dokonca pri nešetrnom použití si ľahko poraníte d'asná. Časté, chronické poškodzovanie d'asien vedie k zhoršeniu zápalu a následne k ústupu d'asien atd'. Ve'lmi podobné je to aj s tzv. šabličkami. To je vpodstate dentálna niť natiahnutá na plastový držiačik. Výhoda oproti klasickej niti je len v lepšej manipulácii, zuby to určite lepšie nevyčistí. Tieto pomôcky by rozhodne nemali patriť do rutinnej, každodennej staroslivosti o Vaše zuby a d'asná. Použite ich len v nevyhnutnom prípade, ak nemáte k dispozícii medzizubné kefky.

ŠPÁRATKÁ

Tieto drevené pomôcky sú už v súčasnosti prežitkom. Špáratká sú rigidné a neohybné, pri častom použití si môžte poškodiť zuby v medzizubnom priestore. Takýto defekt sa nedá ošetriť a pacient si problém uvedomí až v hlbšom štádiu, ked' pociťuje citlivosť. V medzizubnom priestore sa môže časť drievka zlomiť, následne nasiaknutím slín nabobnať, čím vznikne chronický dráždič, ktorý zároveň napomáha d'alšiemu zachytávaniu potravy a poriadny zápal je na svete. 

Na tomto obrázku je názorne vidieť ako funguje v medzizubnom priestore špáratko (A), medzizubná kefka (B) a dentálna niť (C).

ÚSTNA SPRCHA

Tieto prístroje čistia zuby na princípe prúdu vody, ktorý strieka pod určitým tlakom. Sú bud' domáce stanice s nádobkami na vodu, alebo menšie prenosné. Dokonca existuje aj zariadenie, ktoré sa napojí na vodovodný kohútik a nepotrebuje tak zásobník vody. Niektoré prístroje majú niekoľko trysiek, úrovní tlaku pod ktorým je voda vypúšťaná a čistiace režimy. Toto zariadenie však takisto nemôže nahradiť použitie mechanickej pomôcky-medzizubnej kefky. Prúd vody, aj ked' si nastavíte najsilnejší režim, nikdy neodplavý pevne usadený zubný povlak z medzizubných oblastí alebo priestorov medzi krčkom zubu a d'asnom. Zubný povlak je zhluk mikroorganizmov, zvyškov jedla a odumretých buniek zo slizníc a pevne prilieha k zubu. Sprcha len vyplavý makro čiastočky jedla- kostrnky, mäso, dužinu z pomaranča atd'., ale mikropovlak na zuboch zostáva. Je to veľmi podobné ako keby ste okná alebo čokoľvek iné umývali len prúdom vody, odplavíte len kusy špiny, ale na úplné doleštenie drobnej špiny a dočistenie ťažšie dostupných miest potrebujete aj tak kefku, handru atd'. Opodstatnenie má ústna sprcha azda len pri nosení strojčeka ako doplnok čistenia, kedy sa okolo zámkov a drôtikov zachýtáva jedlo a ústna sprcha môže v tomto prípade uľahčiť čistenie v okolí strojčeka.

ŠKRABKA NA JAZY

Slúži na odstránenie zmnoženého povlaku na povrchu jazyka. Vrstvu povlaku na jayzku môžme pozorovať najmä ráno, dôvodom je menšia tvoprba slín a absencia žuvacích pohybov. Vhodné je používať ju u pacientov, ktorým sa na jazyku tvorí nadmerne povlak vplyvom užívania liekov, pri určitých gastointestinálnych poruchách atď. Povlak môže spôsobovať zápach z úst a môže zhoršovať úroveň dentálnej hygieny a negatívne ovplyvňovať stav dasien. U zdravého človeka nie je jej použitie nevyhnutné a extra podstatné.