Starostlivosť o chrup v detstve

      Podnetom na vznik tohto článku mi bola snaha o zlepšenie stavu chrupu mojich detských pacientov a motivácia Vás, rodičov.

      Je nutné si uvedomiť, že návyky aké má rodič, či už hygienické alebo stravovacie, prenáša na svoje dieťa. O prenose mikróbov zodpovedných za vznik kazu z rodiča na dieťa, už bolo písané v predošlom článku (viz. článok Tehotenstvo a ústna dutina). Všetko čo naučíte Vaše deti v rannom detstve ohľadom ústnej hygieny a stravovacích návykov, si osvoja na celý život. Takže učte ich to správne a dôkladne!

V prvom rade, zúbky treba čistiť hneď po ich prerezaní do dutiny ústnej. Prerezávanie zubov býva často spojené s mrzutosťou, nechutenstvom, zvýšenou teplotou dieťatka. Ďasná v mieste prerezávania zúbkov, sú prekrvenejšie a začervenané. Prvé dočasné zúbky sa prerezávajú v 6.-7. mesiaci. Spočiatku stačí zúbky očistiť aspoň gázou, plienkou alebo špeciálnou gumičkou, tzv. prsťáčik. Ide o to, aby si dieťatko postupne zvykalo, že sa niečo vkladá do ústočiek a aby sa aspoň čiastočne očistili dočasné zúbky. Kefku pre dieťa je vhodné kúpiť okolo jedného roku, platia tu pravidlá ako pre dospelých. Kefka je mäkká, vlákna zastrihnuté v jednej rovine. Zo začiatku čistiť aspoň raz za deň, postupne ráno a večer. Do 3 rokov čistí rodič, od 3-6 rokov čistí už dieťa samo, ale rodič musí vždy dočistiť! Od 6 rokov by už malo dieťa dôkladne vyčistiť samo, ale rodič by mal deti stále kontrolovať resp. dozerať! Použivajťe zubné pasty určené pre deti. Plne dostačujúce množstvo zubnej prasty je veľkosť hrášku.

Rodičia často nevedia kedy je vhodné prvýkrát navštíviť s dieťatkom zubnú ordináciu. Najvhodnejšie je čo najskôr, respektíve po preprezaní prvých zúbkov, t.j. 6.-7. mesiac. Dieťatko v tomto veku samozrejme nerozumie čo sa v ordinácii deje, ide však o prvý kontakt s ordinačným prostredím, dieťatko vidí biele oblečenie, vidí rôzne nástroje, pozoruje ako lekár vyšetruje jedného z rodičov/súrodenca, sleduje čo robí rodič, čo lekár, že je všetko vporiadku a nič sa nedeje. Tým pádom ide skôr o psychologický efekt ako o samotné stomatologické vyšetrenie .Postupne dieťatko rastie a viac chápe a v cca 1,5-2 roku je už schopné otvoriť ústa a nechať si prehliadnuť zúbky, pretože už prichádza do známeho prostredia. Dieťa by malo chodiť na preventívne prehliadky minimálne 2x do roka. Dočasné zúbky sú veľmi malé a preto už po krátkom čase kaz zasahuje značne hlboko a preto môže spôsobiť zápal nervu pomerne rýchlo.

Okrem správneho a dôkladného čistenia a  pravidelných preventívnych prehliadok je dôležité deťom od detsva vštepovať správne stravovacie návyky. V prvom rade obmädziť príjem sladkostí na minimum. Ak už dáte dieťaťu sladkosť, tak aspoň podľa Škandinávskeho vzoru, tzn.dávať deťom sladké len s hlavným jedlom. Ako už bolo písané v jednom z predošlých článkov, v dutine ústnej po každom jedle klesá pH(kyslé prostredie), v tomto čase sa sklovina stáva menej odolná a dochádza k jej demineralizácii. K neutrálnym hodnotám sa pH vráti až po cca 30 minútach. Čiže čím menej je týchto kyslých atakov, tým lepšie. Po jedle nie je žiadúce hneď vyčistiť zúbky, počkať spomínaných 30 minút a potom vyčistiť. Prípadne dať počas dňa dieťaťu aspoň žuvačku. Žuvanie žuvačky podporuje tvorbu sliny, ktorá má veľa pozitívnych vlastností( viz. článok Tehotenstvo a ústna duťina). V žiadnom prípade nedávať deťom sládke nápoje typu Coca Cola, Kofola, sladené džúsy, prisladzované čaje a sladené mlieko! Po vyčistení zubov večer už dieťaťu nepodávať žiadne jedlo, ani sladení čaj alebo osladené mlieko. Na noc jedine čistú vodu! Rovnako veľkou chybou je po vyčistení zubov, dať dieťaťu jablko alebo banán. Poviete si, veď ovocie sa práve doporučuje a je zdravé. To bezpochyby je, ale opäť obsahuje kyseliny(aj banán), ktoré pri zníženej produkcii sliny v noci vytvoria ideálne prostredie na demineralizáciu skloviny a vznik kazu. To isté platí pokiaľ dieťatko kojíte. Nenechávať dieťatko zaspať pri kojení(či už s flašou v ústach alebo na prsníku). Po zaspatí mu už zúbky neočistíte a mlieko resp. výživa na zúbkoch zaschnú a typickým obrazom sú rozsiahle cirkulárne kazy na predných zúbkoch resp. úplne zdevastované predné zuby. Takéto zuby bohužial končia vytrhnutím, čo je traumatizácia dieťaťa. Problém je okrem toho omnoho väčší než "len" jednorazová extrakcia, pretože dočasné zuby držia miesto pre správne prerezanie stálych zubov. Inak dochádza k zlému postaveniu zubov, kvôli nedostatku miesta pre ich prerezanie, dieťa nemôže správne vyslovovať hlásky, šušle čiže už tu začína predpoklad, že budete musieť navštevovať v budúcnosti logopéda, dieťa trpí aj estetickým hendikepom ,čo sa môže ešte vystupňovať po nástupe do školy či škôlky, v dôsledku posmievania sa spolužiakov atď. K správnym medzičelustným vzťahom je potom nutná ortodontická terapia, t.j. strojček.

            Veďte Vaše deti k dôkladnej hygiene už od mala a oni sa Vám za to odmenia krásnym úsmevom, ktorý je z lásky k Vašim zubom aj našim cieľom.

                                                   Tím zubnej ordinácie EsthéDent.