Orálne a celkové zdravie

     V nasledujúcom článku by som Vám chcela priniesť informácie ako súvisí orálne zdravie s Vašim celkovým zdravím. Je totiž veľký omyl myslieť si, že problémy v dutine ústnej sa týkajú len zubov a priľahlých mäkkých tkanív a neovplyvňujú vzdialené orgány a orgánové systémy. Ak ste si to doteraz mysleli, pozorne čitajte.

     Dutina ústna je ohniskom obrovského množstva baktérii. Veď všetko čo sa dostáva do nášho tela, ide cez ústnu dutinuNiet preto divu, že je tak husto kolonizovaná mikroorganizmami. Tieto organizmy majú za úlohu ju chrániť pred infekciami a poškodením. Dané mikroorganizmy preto za ideálnych podmienok žijú tzv. symbioticky. Ide o vzájomný vzťah, kedy jednotlivé druhy žijú vzájomne prospešne. Pri narušení podmienok rovnováhy, dochádza k premnoženiu určitého druhu resp. druhov.V tomto okamihu má premnoženie určitého typu mikroorganizmov už negatívny význam.Pretože tieto mikroorganizmy produkujú toxické látky-endotoxíny, ktoré sa potom krvným a lymfatickým obehom dostávaju do celého tela. Baktérie sa následne ukladajú v kĺboch, štruktúrach srdca, obličkách, poškodzujú výstelku ciev, prechádzajú placentou (o tom podrobnešie v ďalšom článku), ovplyvňujú imunitný systém.V najnovších štúdiách sa dokonca objavujú informácie o priamom vzťahu medzi parodontálnymi chorobami a degeneráciou mozgového tkaniva!        

Dostávame sa ku podstate problému. Premnožené mikroorganizmy z dutiny ústnej sú zdrojom problémov vo vzdialených orgánoch. Ložiskom infekcie môže byť zubný kaz, zápal ďasien, parodontóza, nekróza zubnej drene, chronické periodontálne ložisko. Všetky uvedené choroby majú jednu a tú istú príčinu, ktorou je neodstránený mikrobiálny povlak a premnoženie patogénnych mikroorganizmov.

Poďme sa trochu podrobnejšie venovať konkrétnym dôsledkom na konkrétne orgánové systémy. Vedci skúmali prepojenie zápalu ďasien, parodontózy a reumatoidnej artritídy. Konkrétny typ baktérie zodpovedný za zápal ďasien a parodontózu, stojí za zhoršením symptómov reumatoidnej artritídy. Urýchľuje jej nástup, urýchľuje progresiu, zhoršuje všetky príznaky tejto choroby ( dochádza k výraznejšej deštrukcii chrupavky a kosti v okolí kĺbu). Taktiež bolesti kĺbov a zmeny v nich, môžu byť dôsledkom zápalov v dutine ústnej. Endokarditída je zápalové ochorenie vnútornej vrstvy srdca. Pacienti s poškodením srdca resp. po prekonaní ochorenia srdca alebo operácii srdca, sú rizikovými skupinami, u ktorých neriešený zápal v ústnej dutine predstavuje vážnu hrozbu endokarditídy. Gastrointestinálne poruchy (vredové choroby,gastritídy, zápaly čriev,pálenie záhy) v dôsledku straty zubov a tým pádom nedostatočne požutej strave a nedostatočnej príprave na ďalšie trávenie, sú známe pomerne dlho.Predmetom výskumu boli ďalšie dve baktérie, ktoré sa najviac podieľajú na vzniku parodontopatií a u pacientov s parodontózou a gingivitídou sa vyskytuju v značnom počte, kdežto u osôb s dobrým orálnym zdravým v malom počte. Tieto mikróby sú schopné ovplyvniť imunitný systém, ktorý nie je schopný sa dostatočne brániť proti rôznym etiologickým pôvodcom a následkom je vznik vážneho ochorenia, napríklad aj nádoroveho ochorenia ako sú ústne karcinomy a sarkomy.                                                                                                                   V najnovších výskumoch sa vedci zaoberaljú možnou spojitosťou medzi zápalmi dutiny ústnej a Alzheimerovou chorobou, u ktorej dochádza k postupnej a ireverzibilnej degenerácii mozgového tkaniva.

Podobný článok s touto tematikou má názov Fokálna infekcia, neprehliadnite aj ten.

 

      Uvedenými informáciami sme Vás nechceli vystrašit, naopak Vás motivovať k dôslednej starostlivosti o chrup a pravidelným preventívnym prehliadkam, čím môžte výrazne ovplyvniť Vaše celkové zdravie a kvalitu života! 

        Preto sa z lásky k Vašim zubom tešíme na Vašu ďalšiu návštevu :).   

                                                                                                                    Tím Vašej zubnej ordinácie EsthéDent.