Mýty o čistení zubov

     Týmto textom by sme chceli našim pacientom prípadne návštevníkom stránok našej zubnej ordinácie priniesť trochu svetla a zároveň osvety z oblasti správnej starostlivosti o chrup. Aké sú najčastejšie chyby a omyly pri domácej strarostlivosti o chrup? Čítajte pozorne až do konca.

Ako často je nutné čistit si zuby?

Dnes už vieme, že nie je nutné si zuby striktne čistit po každom jedle. Pretože nie je dôležité koľkokrát, ale ako si zuby čistíme. Každopádne žiadúce je, zuby si vyčistit aspoň 2x za deň, ráno a večer. Ak si vyčistíte zuby viackrát za deň, nič tým samozrejme nepokazíte, ale nezabúdajte že menej je niekedy  viac. To znamená aspoň 2x, ale dôkladne!

Čím bude kefka tvrdšia a čím viac budem tlačiť, tým lepšie si zuby vyčistím.

Ide o veľký omyl, tvrdou kefkou a veľmi razantným čistením si zuby môžete poškodiť a poškodzujete si aj ďasná. Tvrdá kefka je absolútne nežiadúca.

Stačí si zuby čistit 3 minúty?

Rozhodne nestačí. Ak čakáte, že Vám povieme, aby ste si odstopovali určitý čas a počas neho čistili zuby, tak Vás sklameme. Naše doporučenie je, čistit si zuby tak dlho, pokiaľ nemáte pocit, že sú dôkladne a správne vyčistené. Ale aspon 5 minút.

Ako si teda správne čistiť zuby?

Nie je to rozhodne jednoduché a chce to cvik. Zubný povlak sa usadzuje hlavne v oblasti zubného krčka, na žuvacích plôškach v jamkách a ryhách a v medzizubných priestoroch. Preto je dôležité čistit tieto oblasti, to znamená prikladať štetinky kefky šikmo k zubu, na rozhraní zubu a ďasna a robiť malé krúživé pohyby na mieste, respektíve s kefkou ľahko vibrovať.

Aké správne pomôcky používať?

Najúčinnejšia je kefka s veľkým počtom vláken-štetín, ktoré sú zastrihnuté v jednej rovine. Tak sa dosiahne najväčší čiastiaci efekt. Rôzne vlnovky a iné "ozdoby" kefiek sú nežiadúce. Najlepšia kefka je mäkká, aby ste si pri čistení spomínanou technikou nezraňovali ďasná. Nutné je okrem kefky použiť ešte medzizubné kefky, pretože štetiny klasickej kefky sa do medzizubného priestoru nedostanú.Tu je ale nutné individuálne vybrať pre každého pacienta správnu veľkosť, často aj 2 veľkosti, vzhľadom na šírku medzizubných priestorov. S nácvikom techniky ako aj s výberom medzizubných kefiek Vám poradí Váš zubný lekár resp. dentálna hygienistka!

Budú sa mi zuby menej kaziť pri používaní špeciálnej zubnej pasty či ústnej vody?

Pasta ani ústna voda kazivosť zubov zásadne neovplyvňujú,majú len doplnkový význam.Pretože zubný kaz je spôsobený zubným povlakom, ktorý pevne prilieha na povrchu zubu a jeho odstránenie je možné len mechanicky, očistením kefkou. Zubné pasty a ústne vody majú len akýsi doplkový význam. Zaiste svieži dych je taktiež dôležitý, ale v žiadnom prípade nemôžu pasty a ústne vody nahradiť čistenie kefkou a medzizubnou kefkou. 

Pomôžu mi zubné pasty aspoň proti krvácaniu ďasien?

Krvácanie ďasien Vám síce po používaní určitých zubných pást čiastočne prestane, ale to len v dôsledku stiahnutia cievok v ďasnách. Problém a príčinu krvácania Vám to neodstráni. Príčina krvácania spočíva zas a znova v prítomnosti mikrobiálneho povlaku a v jeho dôsledku v prítomnosti zápalu ďasien, ktorý môže viesť až k parodontóze a strate zubov. Takisto fajčiari majú vplyvom dehtu v cigaretovom dyme inak prekrvované ďasná, čo značné redukuje krvácanie a tým maskuje problém zápalu ďasien. O mnohých ďalších negatívnych účinkoch cigariet na Vaše zdravie ani nehovoriac.

Po akej dobe si mám kúpiť novú kefku?

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Kefku si vymeňťe vždy, keď sú jej štetinky už značne rozstrapkané. Respektíve ak k tomuto javu dôjde rýchlo po výmene starej kefky za novú, navštívte svoju dentálnu hygienistku alebo zubného lekára pre opakovaný nácvik hygieny. Je pravdepodobné, že používate nesprávnu techniku, prípadne čistíte príliš razantne a s nadmerným tlakom. Čo môže viesť k poškodeniu mäkkých tkanív v ústach, ale aj Vašich zubov!

Elektickou kefkou si zuby vyčistím lepšie.

Bohužial aj v tomto presvedčení sa skrýva len veľmi málo pravdy a skôr komerčný záujem.. Inteligentný a priemerne zručný človek potrebuje k dôkladnému čisteniu vyššie opísaný typ zubnej kefky a odborný nácvik správnej techniky. Po elektrických kefkách siahame skôr z lenivosti alebo ovplyvnení komerčnými ťahmi. Jediný opodstatnený prínos elektrickej kefky, zo zrejmých dôvodov, vidím u hendikepovaných prípadne mentálne postihnutých pacientov.

Mám pokazené zuby pretože to máme v rodine...

Kazivosť Vašich zubov v žiadnom prípade nezvaľujte na Vašu genetickú výbavu!  Za kazivosť môže síce niekoľko faktorov, ale v zásade najpodstatnejšiu úlohu na vzniku kazu má mikrobiálny povlak a teda jeho odstraňovanie. Preto nebuďme alibisti a poďme sa naučiť poriadne čistiť!

 

          Verím že ste v tomto článku našli pre Vás nové a užitočné informácie a že sa po jeho prečítaní zmení Váš pohľad a prístup k dentálnej hygiene. V prípade individuálneho poradenstva v oblasti dentálnej hygieny nás neváhajte kontaktovať!

          Napísané s láskou k Vašim zubom. :) 

                                                                    Zdraví Vás tím zubnej ordinácie EsthéDent.