Ako pripraviť dieťa pred návštevou zubného lekára

      Návšteva stomatologickej ordinácie je často spojená so značnou dávkou stresu a strachu nie len zo strany dieťaťa samotného, ale aj rodiča. Ideálne  je, keď dieťa prichádza len na pravidelné stomatologické prehliadky a nič iné sa nedeje. Aby tomu tak bolo, je nutné, značne obmädziť sladkosti a pravidelne a poriadne detské zúbky očistiť (podrobne viz. článok Starostlivosť o chrup v detstve).

      Veľkú úlohu v psycholgickej príprave dieťaťa zohráva rodič. Rodič je pre dieťa vzorom a takisto je dieťa do určitého veku veľmi emočne fixované na niektorého z rodičov. Hlavne na matku. Čiže dieťa reaguje veľmi podobne ako reaguje matka. Niekedy sa námv ordinácii stane, že je matka z ošetrenia svojho dieťaťa sama vystresovaná viac, než dieťa a to ešte pred tým než do ordinácie vôbec prídu. Dieťa potom nemôže reagovať inak. Obavy a úzkosť matky cíti, čiže už pred samotnou návštevou si myslí, že v ordinácii ho čaká niečo nepríjemné, niečo z čoho má mať strach a musí sa báť. Takto naladené dieťa si potom v ordinácii lekár len veľmi ťažko získa k spolupráci a o prípadnom ošetrení ani nehovoriac. Veľmi dôležité je aby sám rodič bol kľudný, dieťaťu už doma vysvetlil, že pravidelne kontrolovať zúbky je veľmi dôležité. Taktiež spoznávanie prostredia ordinácie už od ranného veku, je samo o sebe dobrou prípravou. Dieťa sleduje matku alebo otca popri tom ako ho vyšetruje lekár. Sleduje, že sa nič nedeje, dieťa si obzerá prostredie, predmety v ordinácii. Dosť často dieťa v ordinácii spolupracuje lepšie v prítomnosti otca než matky. Pri otcovi má dieťa akýsi pocit, že toho musí viac vydržať, musí sa viac zoceliť. Otec býva v rodine ten prísnejší a dieťa si je toho vedomé.

Taktiež je značnou chybou, keď rodičia doma dieťa pripravujú tak, že ho ubezpečujú, že ošetrenie určite nebude bolieť, že pani doktorka sa len pozrie a nič viac nebude robiť. Dieťaťu sa vždy musí povedať pravda. Síce mierne a adekvátne k jeho veku, ale nezavádzať ho. Dieťa si to zapamätá a v prípade, že určitá fáza bude trochu nepríjemná, dieťa stratí dôveru. A následná spolupráca bude nemožná. Vždy je nutné dieťaťu popísať čo sa bude diať, napríklad pri nutnosti anestézie: „Trošku ťa uštipnem, ale nič hrozné to nebude a potom bude zúbok spinkať a budeme môcť zúbok vyčistit od chrobáčikov čo sú v ňom.“ Dieťa je tak oboznámené a pripravené, že niečo nepríjemné pocíti, ale príjme to rozhodne lepšie ako v prípade klamstva, že nebude vôbec nič cítiť. V prípade nutnosti vytrhnutia zúbka je taktiež dobré, keď rodič dieťa motivuje doma napríklad Zúbkovou vílou.Hra so Zúbkovou vílou sa používa v období výmeny chrupu, cca od 6 roku, kedy dieťaťu postupne vypadávajú mliečne zúbky. V prípade vypadnutia zúbka alebo jeho vytrhnutia v ordinácii(niekedy bohužial mliečne zúbky nevypadnú samé a je nutné ich vytrhnúť), si dá dieťa zúbok pred spaním pod vankúš a Zúbková víla mu cez noc donesie prekvapenie(nejakú drobnosť, darček). Hru je dobré použiť aj u detí so značne pokazenými  a deštruovanými dočasnými zúbkami, kedy je často nutné pristúpiť k extrakcii došasného zubu. Stalo sa mi pred nedávnom, že prišlo do ordinácie 6 ročné dievčatko pripravené maminkou tak, že sa doslova nevedelo dočkať vytrhnutia predných dvoch zúbkov  preto, aby k nej mohla prísť Zúbková víla. Nie je nič lepšie ako takto pripravený detský pacient.

Najhoršie je, keď rodičia prichádzajú s dieťaťom do ordinácie zubného lekára až v štádiu, keď dieťa niečo bolí, eventuelne nechodia pravidelne na preventívne prehliadky a dieťa má potom hlboké kazy. Prípadne ide celkovo o prvú návštevu dieťaťa u zubného lekára až v akútnom bolestivom stave. Dieťa s vystupňovanou bolesťou nespolupracuje, je vyčerpané bolesťou, kričí, plače. V takýchto prípadoch často ošetrenie končí značne násilným ošetrením dieťaťa, čo nemôže viesť k ničomu inému, než k následnému zafixovaniu si strachu z ďalšej návštevy u zubného lekára, prípadne je  neošetriteľné dieťa možné ošetriť len v celkovej anestézii. O  záťaži celkovej anestézie na detský organizmus nemusím snáď hovoriť. Existujú aj rôzne typy možnej premedikácie u značne nespolupracujúceho dieťaťa.Rôzne preparáty  je ale nútné veľmi individuálne zvážiť a konzultovať so zubným lekárom. 

     Verím, že každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Preto znovu apelujem na nutnosť pravidelných preventívnych prehliadok 2x ročne a na každodennú dôkladnú ústnu hygienu 2x denne. Dúfam, že po prečítaní článku budú návštevy s Vašim dieťaťom v našej zubnej ordinácii menej stresujúcim zážitkom a vzájomne dosiahneme lepšiu spoluprácu. 

                                                                                                                          Tím zubnej ordinácie EsthéDent.